LÜTFEN CİHAZINI DÖNDÜR

DÜNYA ŞAMPİYONASI ALTINCI YILI İÇİN GERİ GELİYOR

MÜTEVAZI BAŞLANGIÇLARDAN KÜRESEL BİR TURNUVAYA

BU EFSANELERİN HİKÂYESİ

KUPAYI ÇEVİR
2016
2016
2015
2014
2013
2012
2011
YAZILMAMIŞ
HANEDAN
SAVAŞÇILAR
UYANIŞ
YÜKSELİŞ
HAYALPERESTLER
Keşfet
Prev
Next
20
16
Kazanan

SK TELEKOM T1

Yer

LOS ANGELES, USA

Kapat

ŞAMPİYONUNU ORTAYA ÇIKAR

Altı yıl boyunca, Dünya Şampiyonası efsanelerin hikâyesini şekillendirdi. Mütevazı köklere dayalı Dünya Şampiyonası, Vadi aşkıyla gerçekleşen doğuşunun ardından unutulmaz anlar, ilham verici şampiyonlar ve hem rekabeti hem de tutkuyu içeren bir mirasa sahip oldu. Bu yılın turnuvası başlarken tüm dünya en iyi LoL oyuncularının, kendi efsanelerini henüz yazılmamış bir hikâyeye işleme çabasına tanıklık edecek.

GRUP AŞAMASI

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA

Bill Graham Civic Auditorium
30 Eylül - 3 Ekim
7 - 10 Ekim

ÇEYREK FİNALLER

CHICAGO, ILLINOIS

The Chicago Theatre
14 - 17 Ekim

YARI FÄ°NALLER

NEW YORK, NEW YORK

Madison Square Garden
22 - 23 Ekim

FÄ°NAL

LOS ANGELES, CALIFORNIA

Staples Center
30 Ekim

ŞEYTAN KRALIN DÖNÜŞÜ

2015 Sezonu, Kore'den başka bölgelere göç eden oyuncuların yarattığı sükse ile başladı. Geçtiğimiz yılı domine eden Samsung Blue ve White'ın neredeyse tüm oyuncuları başta olmak üzere, birçok Koreli oyuncu Çin'in yolunu tuttu. Samsung'un eski yıldızları Heo "PawN" Won-seok ve Kim "Deft" Hyuk-kyu önderliğindeki Çin takımı Edward Gaming, SKTelecom T1'ı 3-2 ile geçtiği 2015 Sezon Ortası Turnuvası'nda ilk uluslararası zaferine ulaştı. Bu yenilginin ardından, iki yıl öncesinin şampiyonu tahtını geri almak için harekete geçti.

Faker 2015'te tartışılamaz düşüşler yaşadı. Stratejik kararlar sebebiyle takım arkadaşı Lee "Easyhoon" Ji-hoon ile değişmeli oynayan oyuncu, takımı 2015 MSI'da EDG'ye yenilince kupayı kaybetti. Ancak eski şampiyonu uzun süre zapt etmek kolay değildi. Yükselen değer Jang "MaRin" Geyong-Hwan'ın çabaları ve Faker'ın yeniden doğuşu birleşince, SKT Yaz Mevsimi'nde yeniden egemenliğini ilan edip ve Avrupa'daki Dünya Şampiyonası'na en büyük favori olarak gidiyordu.

Sezonun başlarında Kore'de yeni bir dinamo doğmuştu: KOO Tigers (şimdiki adıyla ROX Tigers). Diğer takımlar tarafından kenara atılmış oyunculardan kurulu bu takım, Kore'nin 2015 Bahar Mevsimi'ni adeta 5 kişinin tek yumruğa dönüşmesine benzeyen oyun tarzlarıyla ezip geçti. Yaz Mevsimi'nde tökezleyen Tigers, 2015 Dünya Şampiyonası'na bölgesinin ikinci seri başı olarak giriyordu.

KOO Tigers'ın üst koridoru Song "Smeb" Kyung-ho 2013'te sahneye çıktığında, birçok analist tarafından Kore'nin profesyonel arenasındaki en kötü üst koridor oyuncusu olarak adlandırıldı. 2015'e geldiğimizde SKT'nin MaRin'i ve KT Rolster'ın Kim "Ssumday" Chan-ho'su gibi ağır toplara karşı tek başına savaşacak duruma gelmişti.

Avrupa, Paris’te başlayan Grup Aşaması’yla 2015 Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı. Turnuvanın ilk bölümünde tüm Kuzey Amerika ve Çin takımlarının performansı hayal kırıklığı yaratırken, iki bölgenin toplam 6 temsilcisinden üst tura adını yazdıran tek ekip EDG oluyordu. Ancak Çeyrek Finaller'de Fnatic ile eşleşen takım buradan ilerisini göremedi. Flash Wolves ve ahq e-Sports Club'ın güçlü performanslarıyla iyi bir başlangıç yapan LMS bölgesi takımları da Grup Aşaması'nı geçtikten sonra Origen ve SKTelecom T1'a boyun eğdi.

Hayranlar, TSM'in elenmesiyle emekli olan efsanevi üst koridor oyuncusu Marcus "Dyrus" Hill'i uğurladı.

GEÇTİĞİMİZ SENE REKKLES BANA KAZANMAMI SÖYLEMİŞTİ AMA BAŞARAMAMIŞTIM. BU SENE, BİRİMİZİN KAZANMASINI GERÇEKTEN İSTİYORUM.

Dünya Şampiyonası Avrupa'da gezmeye devam ederken, Fnatic ve Origen'in başarıları ev sahibi taraftarları iyice ateşliyordu. EU LCS'teki 18-0'lık performansının ardından Fnatic Dünya Şampiyonası'nda da gözünü yükseklere dikmişti. 2011 Dünya Şampiyonu xPeke önderliğindeki Origen, Avrupa'nın üçüncü seri başı olmasına rağmen herkese sürpriz yaptı. İki takım da turnuvaya yarı finalist olarak veda etti.

Sona yaklaştığımızda yarı finalistler Kore vs Avrupa şeklinde oluşmuştu, final için ayakta kalanlar Kore takımları oldu. Ayak takımı olarak görüldükleri başlangıçlarından organizasyon değişikliğine kadar karşılaştıkları tüm sorunlara rağmen inatçılığını ortaya koyan Tigers, şu ana kadar uluslararası arenada karşılaşabileceği en iyi takımlara üstün sağlamayı bile başarmıştı. Ancak karşılarına durdurulamaz SKTelecom T1 geldiğinde, yalnızca 1 maç almayı başarabildiler.

2015 Dünya Şampiyonası bir kralın tahtına yeniden çıkışıyla tanımlandı. İçinde iki Dünya Şampiyonası’nın da olduğu yarım düzine bölgesel ve uluslararası unvana sahip olan Faker, efsanesini sağlamlaştırdı. Şöhretini korumak için zorlandığı bir sezonun ardından Faker yeniden zirvedeydi.

KORE DÜNYAYA KUCAK AÇIYOR

2014'te, dünyanın her yerinden gelen en iyi League of Legends takımları, Dünya Şampiyonası'nın bu yılki adresi olan esporun merkezi Kore'ye gözlerini dikmişti. Bir önceki yılda bireysel oyunlar ve mekanik yetenekler öne çıksa da, 2014'te takım bazlı stratejiler olgunlaşınca oyun bir kere daha değişti. Koreli takımlar rekabet arenasının gelişimine öncülük ederken, dünyanın geri kalanı onların tahtına meydan okumaya hazırlanıyordu.

2014 Dünya Şampiyonası Finali tam 40.000 kişilik bir taraftar ordusunun karşısında Güney Kore’deki Seul Dünya Kupası Stadyumu’nda oynandı. Yarattığı heyecan fırtınalarıyla bilinen ünlü Koreli sunucu Jun, hem stadyumda bulunanları hem de internetten izleyen milyonlarca espor tutkununu coşturmayı bildi.

"Warriors", Imagine Dragons grubuyla birlikte çalışılarak League of Legends Dünya Şampiyonası ruhunu yansıtması için oluşturuldu. Grup, Final sırasında Warriors için canlı performans sergiledi.

2014 Dünya Şampiyonası'nın ilk büyük sürprizi, geçen yılın şampiyonu SKTelecom T1 turnuvaya katılmayı başaramayınca gerçekleşti. Onların yerine Worlds hakkını kapanlar, takım oyunu ve görüş odaklı oyunuyla adeta "çiçek açan" Samsung organizasyonunun iki kardeş takımı, Blue ve White oldu. Samsung Blue ve White, Kore'nin ilk iki seri başı olarak katıldıkları turnuvanın en büyük favorileriydi. Blue buraya gelmeden önce White'ı hem LCK Bahar Finalleri'nde hem de LCK Yaz Finalleri'nde eleyip, onları intikam için ateşlemişti.

WHITE'IN ORMANCISI VE DESTEĞİ, OYUNUN İLK DAKİKALARINDA BİRLİKTE DOLAŞIP KARŞI ORMANA GİRER, TOTEMLER BIRAKARAK HARİTAYI KONTROL EDERDİ. AYNISINI YAPMADIĞINIZDA YA DA BUNA CEVAP VERECEK BİR TAKTİKLE ORTAYA ÇIKMADIĞINIZDA KENDİNİZİ BİR ANDA MAÇI KAYBETMİŞ ŞEKİLDE BULABİLİRDİNİZ.

Tahtın Kore'ye ait olduğu konusunda hemen herkes aynı görüşte olsa da, diğer bölgeler de bir savaşçının ruhuna sahip olduğunu kanıtladı. Cloud9 ve TSM 2011'den beri bölgenin en iyi performansını sergileyip Grup Aşaması'ndan geçince Kuzey Amerika ümit veren bir bölge olarak kendini belli etti (Ancak her iki takım da Çeyrek Final'de Samsung ekipleriyle eşleşti ve elendi).

Belki de uluslararası büyümenin en büyük işareti sayabileceğimiz zafer, Şampiyona tarihindeki en büyük bozgunlardan biriyle birlikte geldi. Brezilyalı Wildcard takımı KaBuM! e-Sports, Avrupa'nın 1 numarası Alliance'ı tüm dünyanın gözleri önünde şoka uğrattı. Grup Aşaması'nın son maçları sırasında gelen bu bozgun, Alliance'ın Eleme Aşaması'na yükselmesini önledi ve ana bölgelere bir mesaj iletti: IWC takımları buraya eğlenmeye gelmemişti.

Çin, Kore'nin egemenliğine en büyük tehdit olarak görülüyordu. Dünyanın en iyi nişancılarına sahip olarak görülen bir bölgenin bu pozisyondaki en iyisi konumundaki Jian "Uzi" Zi-Hao, 2013 finalisti Royal Club'dan geriye kalan tek üye olmasının ağırlığıyla ulusunun umutlarını omuzlarında taşıyordu.

Ancak bu, kuralları Samsung'un belirlediği turnuvaydı. Yarı Finaller'de eşleşen iki kardeş takımın maçında hem yetenek hem de atmosfer açısından tam bir final havası vardı. Koreli seyircilerin önünde karşı karşıya gelen iki takımın LCK rövanşında, artık durdurulamaz güce dönüşmüş olan White, Blue'yu 3-0'a geçti. Sahnedeki duygusal anların ardından iki takım da kazananlara layık bir şekilde kendi taraftarını selamladı.

Final zamanı geldiğinde bir tarafta Royal Club, diğer tarafta Samsung White vardı. Çin'in en iyisi bir kere daha alt edilirken, Samsung Final'de 3-1 ile onları Vadi'ye gömdü. Bu Samsung White'ın zirve yaptığı andı, League of Legends esporunun en tepesine ulaşıp kupayı öptüklerinde, Güney Kore'deki muazzam ev sahibi taraftarlarının hayranlığıyla karşılaştılar.

KRAL TACINI KAZANIYOR

Lig yapısı ve Dünya Şampiyonası'nın nasıl olması gerektiğinden tutun, hangi bölgelerin en üst seviye oynadığına kadar günümüzde varolan League of Legends esporunu tanımlayan birçok faktör 2013'te şekillenmeye başladı. Birçok yüz yeni gelişen hiyerarşiyle ortaya çıksa da, en çok parlayan bir çaylak oldu.

2013'te bölgeler lig yapılarını oluşturup Dünya Şampiyonası için net bir yol sunduğunda, turnuva bazlı olan profesyonel arenanın yapısı değişti. Aynı bölgelerdeki takımlar birbiriyle daha istikrarlı biçimde mücadele etmeye başlarken, taraftarlar favori yıldızlarını desteklemek için yeni bir yol buldu. Tüm bölgeler Sihirdar Kupası için en iyi temsilcilerini göndermeden önce kendine has bir tarz yarattığı için, bu değişim Dünya Şampiyonası için yeni ve artan beklentiler anlamına geldi.

2013 Dünya Şampiyonası Finali'ne Los Angeles'ın ikonik Staples Center'ı ev sahipliği yaptı ve üst düzey bir küresel etkinlik için önemli bir adım oldu. Açılış seremonisinde The Crystal Method ve yanlarında bir senfoni orkestrası canlı performans sergiledi.

FAKER BÜYÜK BİR HEYECAN FIRTINASI YARATARAK SAHNEYE ADIM ATAN BİR TEKLİ DERECELİ YILDIZIYDI, ANCAK ONUN GİBİ TEKLİ DERECELİDE İYİ OYNAYIP PROFESYONEL MAÇ BASKISINI KALDIRAMAYAN YA DA TAKIM ORTAMINDA İYİ ÇALIŞAMAYAN ÇOK OYUNCU VARDI. FAKER NEREDEYSE HER ŞEYDE, GELDİĞİ ANDAN İTİBAREN MÜKEMMELDİ... O 5-10 YILDA BİR ORTAYA ÇIKAN BİR OYUNCU TİPİ.

Faker'ın Kore'deki muhteşem performansı SKT'nin Dünya Şampiyonası bileti almasında etkili oldu.

Faker'ın orta koridordaki üstün performansıyla, yeni bir takım olan SKTelecom T1 Dünya Şampiyonası favorisi olarak gösteriliyordu. Ancak TPA henüz geçen yıl favorilerin ve beklentilerin yıkılabileceğini kanıtlamıştı. Birçok takım kendi bölgelerinde baskın bir şekilde kazanmıştı ve sonuçlarını uluslararası arenaya da taşımak istiyordu.

SKT dışında dört takım kendi bölgelerinin zirvesine ulaşmıştı: Cloud9, Fnatic, Gamania Bears ve Royal Club. Özellikle C9 ve FNC, Dünya Şampiyonası'na büyük umutlarla geliyordu. C9 daha NA LCS'e katıldığı ilk mevsimi 30-3 gibi bir rekorla tamamlayıp Kuzey Amerika'nın zirvesine çıkmıştı. FNC, EU LCS'in hem Bahar hem de Yaz Mevsimi'ni kazanmıştı. Geçen yılın şampiyonu TPA'in bölgesi LMS'ten en iyi olarak gelen Gamania Bears ekibi olmuştu.

Rekabete rağmen, Faker ve SKT Dünya Şampiyonası'ndaki rakiplerini ezici bir üstünlükle geçip finalde Çin'in Royal Club ekibine karşı 3-0'lık temiz bir galibiyet aldı. Uzi'nin Vayne ile yaptığı ayak oyunlarından Gambit'in Samsung Ozone karşısındaki kahramanca duruşuna kadar birçok güzel anıyla geçen turnuva, SKT'nin güçlü performansıyla sonuçlandı.

2013 Dünya Şampiyonası günümüze kadar devam eden, Kore'nin tahtta olduğu ve Çin'in ikinci geldiği bir hiyerarşi oluşturdu. Turnuva, espora insanların gündelik olarak zaman ayırdığı Kore ile diğer herkes arasındaki yetenek farkının ortaya çıkmasını sağladı. Bunun sonucunda bütün dünya aradaki farkı kapatmak için koçları, analistleri, altyapıları ve diğer spor yapılarını uyarlayacağını araştırırken Kore'yi örnek almaya başladı. Hatta Kore içerisinde bile takım ve takım oyununun değişimi fikirleri mayalanmaya başladı. Değişiklikler en nihayetinde (geçici olmasına rağmen) Faker'ı gözden düşürdü ve birçok kişi tarafından Vadi'nin en iyi takım olduğu düşünülen takımın ortaya çıkmasında yol gösterici oldu.

ARTAN REKABET

2011 Sezonu'nu tutkulu birkaç insanın hayalleri tanımlarken, 2012 Sezonu küresel LoL esporu için temellerin atıldığı yıl oldu. Bir önceki sene İsveç'te düzenlenen etkinliğe kıyasla izleyici sayısı katlanarak arttı. Tribünde bulunanların sayısı yedi bine ulaştı ve altı milyondan fazla seyirci heyecana evlerinden katıldı. Hayranların ve profesyonel oyuncuların tutkuları bu devasa büyümenin en önemli etkenleri olurken, League of Legends esporu da cesur yeni bir dünyaya taşındı.

2012’deki turnuvada Dünya Şampiyonluğu’nu yeni bir önem seviyesine taşıyan Sihirdar Kupası’yla tanıştık. Neredeyse 32 kilo ağırlığındaki dev kupa Thomas Lyte Silver’ın ellerinde hayat buldu. Ryder Cup ve FA Cup gibi çok özel kupaların yaratılmasıyla bilinen İngiliz şirketi, kupayı üretmek için 8 kişilik bir takımla 300 saatin üzerinde emek harcadı. League of Legends simgeleri dramatik çizgilerle bezenerek kupaya altın, gümüş ve pirinç ile işlendi ve kupa, League of Legends Dünya Şampiyonu’nun ihtişamına layık bir hâle geldi.

2012 Dünya Şampiyonası Finali Southern California Üniversitesi Galen Center’da gerçekleşti ve ilk defa League of Legends'a özel düzenlenen bir etkinlik oldu.

Takımlar yıla yenilenmiş bir kararlılıkla girdi. 2012 Dünya Şampiyonası Kore, Çin, Güneydoğu Asya ve Tayvan’dan takımlara da ev sahipliği yaptı ve profesyonel oyuncu olmanın anlamını yepyeni seviyelere taşıdı. Takımlar farklı bir yaklaşımla skor almak yerine görevlere ve haritayı açmaya öncelik vererek yeni bir strateji seviyesini ortaya çıkardılar.

Azubu Frost'un başını çektiği Kore takımları 2012 Dünya Şampiyonası’na iddialı girdi. Köklü bir espor sahnesinde vücut bulan takım, turnuvanın favorisi olarak görülüyordu.

Avrupa bölgesi de güçlü ekipleriyle dikkat çekiyordu. Rus takımı Moscow 5 arenaya 2012’de çıktı ve takım oyununun gücünü, aralarında IEM Kiev ve IEM Hannover’ın da olduğu turnuvalarda arka arkaya şampiyonluklar kazanarak gösterdi. Vahşice agresif ve yeniliğe açık tarzları sayesinde hızlı bir şekilde saygı ve beğeni kazandılar. Birçokları tarafından ikinci Dünya Şampiyonası'nı kazanacak takım oldukları düşünülüyordu. M5'ın Grup Aşaması'ndaki cakasını, rakiplerinin aksine defansif ve dikkatli bir oyun tarzına sahip olan Counter Logic Gaming Europe bozdu.

OYUNU DAHA AZ SIKICI YAPAN BİR TARZA SAHİPTİK. YAPTIĞIMIZ MAÇLAR HEP İLGİ ÇEKİCİYDİ.

Yıl içinde birçok kez karşılaşmalarına rağmen, M5 ve CLG.EU arasındaki rekabet iki takımın da Yarı Finaller’de elenmesiyle sonuçsuz kaldı. Kuzey Amerika ve Çin takımları ise daha erken bir şekilde Çeyrek Finaller’de nakavt olmuştu. Turnuvanın mutlak favorisi Kore ise beklemediği bir darbe alacaktı.

Yeni bir bölgeden gelen ve nispeten adı duyulmamış bir takım olan Taipei Assassins bir şekilde rakiplerine hayal kırıklığı üstüne hayal kırıklığı yaşatıyordu. Kore’nin NaJin Sword’u Grup Aşaması’nı domine etse de Çeyrek Finaller’de TPA'nın karşısında duramamıştı. Ardından TPA, LoL tarihinin en iyi takımlarından biri olan Moscow 5’a da haddini bildirdi. Azubu Frost, finale ciddi bir özgüven ve turnuvada sadece CLG.EU’ya tek maç kaybetmenin verdiği rahatlıkla geldi. Kariyerinin zirvesindeki ünlü oyuncular Hong "MadLife" Min-gi, Park "Shy" Sang-myeon ve Lee "CloudTemplar" Hyun-woo’ya rağmen TPA, Frost’u devirmeyi bildi.

WORLDS ÖNCESİ TAIPEI'DEKİ DİĞER TAKIMLARIN ALDIĞI KÖTÜ SONUÇLARDAN ÖTÜRÜ TPA CİDDİ BİR TEHDİT OLARAK GÖRÜLMÜYORDU. AYNI ZAMANDA DOĞRUDAN ÇEYREK FİNALLER'E YERLEŞTİKLERİ İÇİN ANTRENMANLAR DIŞINDA KİMSE ONLARIN NASIL OYNADIĞINI İNCELEYEMEDİ. ANCAK MAKNOON’LU NAJIN SWORD'U 2-0 YENDİKTEN SONRA DİKKATLERİ ÜZERLERİNE ÇEKTİLER. YARI FİNALLER'DE M5’I YENDİKTEN SONRA TPA TARAFTARLARIN SEVGİLİSİ HALİNE GELDİ VE FİNALİ EZİCİ BİR ÜSTÜNLÜKLE KAZANDI.

Taipei Assassins binlerce kişinin önünde Sihirdar Kupası’nı kaldırırken favorileri üzdü ve izleyenleri üst seviyede rekabet edebileceğini kanıtlayan yeni bir bölgeyle tanıştırdı. Bir yandan League of Legends’ın gerçek bir küresel spor olduğunu da müjdelediler. Ancak onların zaferi, bir çağın kapanıp diğerinin başladığının da habercisi oldu. 2011’deki basitlik gitmiş, yerine League of Legends esporu ileriye taşıyacak görev bazlı stratejiler, takım içi iletişim ve yeni bir profesyonellik seviyesi gelmişti.

TPA hayranları, Dünya Şampiyonları’nı Tayvan'a dönüşte karşıladı.

MÜTEVAZI BAŞLANGIÇLAR

Bu sonbahar, milyonlar Dünya’nın dört bir yanından gelen en iyi 16 takımın Sihirdar Kupası’nı ve şampiyon unvanını kazanmak için yarışmasına tanıklık edecek. Ancak League of Legends Dünya Şampiyonası'nın uluslararası bir arenada oynanmadığı 5 yıl önce, bu sadece birkaç tutkulu kişinin hayaliydi.

Dünya Şampiyonası’nın kökleri, her yıl birçok oyuna ve binlerce tutkulu oyuncuya ev sahipliği yapan DreamHack'e ve bu etkinliğin gerçekleştiği Jönköping, İsveç’e uzanıyor. Sadece sekiz takımın yarıştığı 2011'deki turnuvada, profesyonel oyuncuları oraya eğlenmek için gelenlerden ayırt etmek pek mümkün değildi.

TARAFTARA EN YAKIN OLDUĞUMUZ ANDI ÇÜNKÜ TAM OLARAK ARKAMIZDALARDI. BİZ OYNARKEN İNSANLAR SANDALYELERİMİZE DOKUNUP SAÇLARIMIZLA OYNUYORDU.

İlk Dünya Şampiyonası küresel bir etkinlikten ziyade NA ve EU’nun karşılaşmasıydı ve takımlar LoL’ün oynanışı hakkında çok farklı fikirlere sahiptiler. Günümüzün detaylı stratejileri ve antrenman tarzları henüz uygulanmıyordu. Bunun yerine taktikler oyunun iki ana sunucusu olan Kuzey Amerika ve Avrupa’da birbirinden bağımsız bir şekilde gelişiyordu. Metadaki en büyük farklılık, Amerikalıların alt koridora çift işlevsel şampiyon seçip, Avrupalıların modern zamanımızda da kullanılan nişancı ve destek tercihini yapmasıydı. Dünya Şampiyonası'nın hikâyesi bu iki farklı stratejiyle yazıldı ve sonuçta kazanan Avrupalılar oldu. İlk finalde Avrupa bazlı kadrolarıyla against All authority ve Fnatic karşılaştı. Üç maç üzerinden oynanan seride Fnatic galip geldi ve ilk şampiyon unvanının yanı sıra 50.000$’lık ödüle de ulaştı.

İlk Dünya Şampiyonası finalinde FNC’nin aAa’yı yenmesini sadece birkaç yüz hayran canlı olarak izledi.

League of Legends’ın bir şampiyonu vardı ama espor ekosistemi henüz çok gençti. O zamanlar oyun evleri veya profesyonel ligler gerçeklikten uzak görülüyordu. Espor arenası geçtiğimiz on yıl içerisinde farklı oyunlarla hayat bulsa da, Kore’deki Starcraft arenası en büyük prestije sahip alandı. Büyük rekabetler ve yıldız oyuncular henüz LoL’ün espor arenasında bulunmuyordu. Ancak Dünya Şampiyonası’nın ilk katılımcları için bunların hiçbir önemi yoktu. Onlar, sadece tutkularını takip ediyorlardı.

TURNUVANIN BÜYÜKLÜĞÜ VEYA ÖDÜLÜN MİKTARI ÖNEMLİ DEĞİLDİ. OYNUYORDUK ÇÜNKÜ OYNAMAYI SEVİYORDUK. İLK SEZONUN DİĞERLERİNDEN DAHA FAZLA SEVDİĞİM YANI DA BU; HER ŞEYİN BAŞLANGICI OLMASI.